VENTĖS ORNITOLOGIJOS STOTIS

VENTĖS ORNITOLOGIJOS STOTIS

Ventės ornitologijos stotis įkurta Ventės rage – nedideliame pusiasalyje rytinėje Kuršių marių pakrantėje. Pro Ventės Ragą praeina didysis paukščių migracijos kelias. Kai kada per vieną dieną čia praskrenda 100 – 200 tūkst. paukščių, kurie grįžta ar išskrenda su jaunikliais į šiltuosius kraštus. Ventės ragas – ideali geografinė vieta paukščiams gaudyti ir žieduoti. Žieduojant paukščius, galima nustatyti, kur jie žiemoja, kiek metų gyvena, kokiu greičiu ir kur skrenda, gauti svarbių žinių apie atskirų paukščių rušių gausumo pokyčius, jų populiacijų struktūrą ir būklę. Dėl to šis paukščių tyrimo metodas ir šiais laikais lieka pats populiariausias bei prieinamiausias. Dabar kasmet pasaulyje apžieduojama per 6 mln. paukščių (vien Europoje – apie 4 mln.).

Ornitologijai puikiai tinkančią vietą rado pirmasis stoties paukščių žieduotojas Mikas Posingis (1887 – 1951 m.), kuris dirbo Ventės rago Švyturio prižiūrėtoju 1924 – 1944 m. Jis artimai bendravo su Rasytės ornitologinės stoties mokslininkais ir pasiūlė žymiam gamtininkui prof. Tadui Ivanauskui pradėti paukščius žieduoti Ventės rage. (Beje, pirmoji pasaulyje ornitologijos stotis buvo įkurta 1901 m. Kuršių nerijoje, Rasytėje (apie 20 km į pietus nuo Nidos)). Ventės ornitologijos stotis įkurta 1929 m. prof. T. Ivanausko iniciatyva. Įsteigus Ventės rago ornitologinę stotį, kasmet buvo apžieduojama po 2 – 4 tūkst. paukščių.

Kasmet gaunama 300 – 400 pranešimų iš įvairių Europos, Afrikos ir Azijos šalių apie Ventės rage žieduotus paukščius. Norint gauti daugiau žinių apie smulkiųjų paukščių migravimą, būtina apžieduoti daug šių paukščių. Pavyzdžiui, paženklinus 10 tūkst. kregždžių, gaunami tik 2 – 3 pranešimai iš jų žiemaviečių Afrikoje. Gerokai daugiau pranešimų gaunama apie baltųjų gandrų aptikimą. Norint gauti 2 – 3 pranešimus, pakanka apžieduoti 100 gandrų.

Jau daugiau nei pusę metų Ventės ornitologijos stotyje vyksta rekonstrukcija, kurios kaina - 10 milijonų litų.

„Planuojama užbaigti darbus 2015 m. vasarą, po kurios ornitologijos stotis pasikeis neatpažįstamai - atsiras naujas dviejų aukštų apie 200 kvadratinių metrų ploto pastatas lankytojams, jame bus įkurta moderni kompiuterizuota ekspozicija. Taip pat atsiras ūkinis stoties pastatas su sandėliu bei paukščių žiedavimo patalpomis. Lankytojų centre bus įrengtas apžvalgos bokštelis, žmonės galės užlipti ir pasižvalgyti po marias“, – teigia stoties vadovas Vytautas Jusys.

Kontaktai:

Adresas: Ventė, Kintų seniūnija.
Koordinatės: 55°20'28.1"Š 21°11'25.3"R
Tel. +37063890619
 www.vros.lt