K. BANIO ETNOGRAFINĖ ŽVEJO SODYBA - MUZIEJUS

K. BANIO ETNOGRAFINĖ ŽVEJO SODYBA - MUZIEJUS
Skirvytėlės g. 8, Rusnė

Kazimieras Banys - etnografinės žvejo sodybos muziejaus įkūrėjas. 1997 m. įkurta kaip tipiška žvejojančio ūkininko sodyba, kurioje gausu senovinių ir jau nebenaudojamų daiktų: žvejojimo ir namų apyvokos reikmenų, baldų, darbo įrankių, drabužių ir kt. Šiai sodybai jau daugiau nei 200 metų.

Etnografinėje sodyboje – muziejuje supažindinama su Rusnės gyvenamąja buitimi. Daržinėje įrengtas autentiškas klojimo teatras, o trečiame pastate sukaupti namų apyvokos reikmenys, be kurių neapsiedavo nei viena šeima. Kaip sakė šios sodybos puoselėtojas K. Banys, 70 procentų eksponatų yra iš šios sodybos, 20 procentų nupirkta, o 10 - rusniškių ir svečių dovanota.

Klojimo teatre šiomis dienomis vyksta įvairūs renginiai, spektakliai, koncertai, edukacinės programos ir kiti įdomūs susiėjimai. Pagrindiniame sodybos pastate likę paskutinės šeimininkės Martos Druskutės daiktai ir baldai. Sodyba buvo sutvarkyta, tačiau viskas liko autentiška. Sodybos viduje stebina lubos, kurių ornamentai puošia beveik visus kambarius, tai tradicinis Rusnės kaimelio dekoras. Baldai autentiški ir išdėstyti taip, tarsi kas gyventų – stalas su senovine staltiese ir skirtingomis kėdėmis, asmeninė lova su lovatiesėmis ir svečių lovos bei kūdikio krepšys, senosios audimo staklės, spintos, komodos, paveikslai, virtuvė su visais reikmenimis: sviestinė, kurioje įsispaudžia gražūs ornamentai, kavamalė, kavinukas, įrankiai ir kt. Trečiame pastate sukaupti reikmenys, naudotini kiekvienai gyvenimo sričiai: Rusnės pinigai, pačiūžos, šiaudiniai aviliai, ožiukas (batams nusiimti), maudymosi kubilas (kuriame pirmiausiai maudydavosi žmona, vyras ir paskiausiai vaikai), pjūklai ledui, kanapinės virvės, linų mintuvė, tekliai, vedegai, noragai, eiliai ir didelė daugybė kitų įdomių, niekur nematytų daiktų.

Norint atvykti į šią etnografinę sodybą reikia susitarti iš anksto, tuomet atvyksta gidė, kuri dar ir labai įdomiai papasakoja apie Rusnės, sodybos, kultūros ir žvejybos istoriją taip pat apie eksponatus.

Etnografinėje sodyboje organizuojamos edukacinės programos vaikams ir suaugusiems. Jei grupė yra didesnė (~15 žmonių) iš anksto užsisakius vietoje pagamina žuvienę, kurios galima pasakanauti apžiūrėjus sodybą.

Kontaktai:

Adresas: Skirvytėlės g. 8, Rusnė
Salos Etnokultūros ir informacijos centras
Tel./faks.:  + 37044150010, Gidė Violeta +37068525834